
Co zrobić, żeby dziecko polubiło podróże w przyczepce rowerowej? 7 wskazówek, o co zadbać podczas wycieczek rowerowych z dzieckiem w przyczepce.
Nasi klienci często przed zakupem wypożyczają przyczepkę rowerową „żeby zobaczyć, czy mała nie będzie płakała”, „bo nie wiem, czy dzieciaki polubią taką jazdę”, „nie jestem przekonana, żeby mój synek chciał w niej jeździć, bo w siedzisku samochodowym jest tylko wrzask i lament. Tu pewnie będzie podobnie”. To zrozumiałe. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i potrafią przewidzieć, co im się spodoba, a co nie. Jednak, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasze dziecko polubi podróże w przyczepce, warto zaplanować jak takie pierwsze przejażdżki zorganizować.
1. Twoje dobre nastawienie jest ważne.
Dzieci doskonale potrafią wyczuć nastrój rodziców. Kiedy my czujemy lęk, albo złość, dzieci mogą być drażliwe albo przestraszone. Warto zadbać o swoje nastawienie, optymizm którym można zarazić dziecko w tej nowej sytuacji, np. mówiąc: „Ale świetny pojazd! WOW! Zobacz tylko! Będziesz jechał w takim wozie, czerwonym jak wóz strażacki!”. Do dzieci młodszych, warto mówić po prostu spokojnym tonem, np. z uśmiechem.
2. Dobierz grasę pod kątem zainteresowań dziecka.
To może być szlak po placach zabaw, albo oglądając zwierzątka (zoo, stajnia, oceanarium, ferma, gospodarstwo itp.), blisko morza – zjeżdżając co jakiś czas na plażę (kąpać się, budować z piasku), obok ulicy (jeżeli w przyczepce jest prawdziwy fan samochodów). Kiedy jedziemy do jakiegoś atrakcyjnego miejsca, to takie podróże zaczynają dobrze kojarzyć się naszemu dziecku.
3. Na początku częściej rób przerwy.
Lepiej zatrzymać się po jednym kilometrze, na najbliższym placu zabaw, niż kiedy dziecko zacznie płakać. W ten sposób może nauczyć się, że wychodzi z przyczepki tylko wtedy, jak płacze. A to nie tak Postaraj się wyprzedzić zniecierpliwienie, sam wcześniej zdecyduj o przerwie.
4. Zaopatrz się w zabawki, smoka, akcesoria, przekąski które dziecko lubi.
To właściwie powinna być złota zasada! Sam wiesz, co dla Twojego dziecka jest ważne, fajne, co lubi. Spraw, alby to miejsce kojarzyło mu się pozytywnie, za pomocą tego, co lubi. Zanim nie będzie w przyczepce, nie dawaj np. smoka czy zabawki albo chrupka. Ale właśnie w momencie, kiedy wsiada do przyczepki, daj od razu „nagrodę”. U młodszych dzieci najbardziej skuteczne są 1. Smok (jeżeli używa) 2. chrupek/ciastko 3. Przytulanka (jeżeli dziecko ma swoją ulubioną). U starszych: 1. przekąska którą lubi – ciastko/chrupek 2. Zabawki, książeczki. Postaraj się je zmieniać. Przy czym ważne jest też, że te „umilacze” są tylko w momentach kryzysowych (na początku, kiedy dziecko zaczyna być marudne, kiedy pada deszcz a przed nami długa droga). Jeżeli będą dostępne cały czas, to niestety stracą swoją „wartość”, a tak są takie wyjątkowe i stanowią dla dziecka nagrodę.
5. Nie zniechęcaj się.
Pierwsze wyjazdy czasem mogą być nie takie, jak byśmy chcieli – często trzeba się zatrzymywać albo dziecko płacze. Warto próbować – czasem jest to kwestia oswojenia się, przyzwyczajenia że jak przyczepka, to będzie ciekawie.
6. Ważny jest moment.
To znowu dotyczy Twojego doświadczenia, obserwacji i wiedzy o dziecku. Niektórzy wsadzają dziecko w przyczepkę, kiedy jest „do spania” i podróżują bez przystanków i korzystania z punktów powyżej. Miejsce snu – dobrze nam się kojarzy i dzieciom też. Z czasem, dzieci zamykają oczy, jak tylko są wkładane do przyczepki. U innych ważne jest, aby były wyspane. Nie marudne, nie zmęczone. Wtedy podróże są najbardziej udane i cieszą małych i dużych. Na pewno warto zadbać o to, aby dziecko było przewinięte i najedzone. Zwłaszcza podczas pierwszych wypraw.
7. Zadbaj o wygodę dziecka.
To ważne, aby pomyśleć o akcesoriach, dopasowanych do potrzeb Twojego dziecka i aktualnej pogody. Na rynku dostępne są hamaczki dla niemowlaków, wkładki dla starszych dzieci, osłony od słońca, deszczu, owadów, amortyzatory. One zauważalnie poprawiają komfort podróży Twojego dziecka. Warto zadbać też o miejsce na nogi (czasem coś chcemy przewieść, co nie mieści się w sakwach, a to może mieć wpływ na komfort jady Twojego dziecka), wygodę oparcia (są przyczepki z funkcją opuszczania oparcia do półleżącego i leżącego), przestrzeń (zbyt duża ilość zabawek może wpłynąć na jakość podróży).